Disney, Metaverse Ekibini İşten Çıkardı

Dev şirketlerde işten çıkarmalar hızla sürmeye devam ederken bugün Disney’den de şaşırtıcı haberler gelmişti. Şirketin birkaç hafta içinde toplam 7000 çalışanı işten çıkaracağı paylaşılmıştı.

The Wall Street Journal tarafından aktarılan yeni haberlere göre ise işten çıkarmalar çoktan başladı. Üstelik işten çıkarmalarda hedef alınan ilk ekiplerden biri, Disney’in büyük hayallerle kurduğu metaverse departmanı oldu.

Tüm Marvel, Star Wars ve efsane Disney yapımlarının bulunduğu Disney+’a abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Metaverse ekibinin tamamı işten çıkarıldı!

Kasım 2022’de koltuğunu Bob Iger’e bırakan eski Disney CEO’su Bob Chapek, metaverse’ü “yeni nesil hikâye anlatımı” olarak tanımlamıştı. Şirket, “Yeni Nesil Hikâye Anlatımı ve Tüketici Deneyimleri” adlı, metaverse’e odaklanan bir ekip kurmuştu.

Fakat metaverse ekibinin macerası çok da uzun süremedi. Wall Street Journal’ın şirket kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre ekipte bulunan tüm çalışanlar işten çıkarıldı. Çalışan sayısı kesin olarak bilinmese de 50’ye yakın olduğu aktarıldı.

Öte yandan metaverse ekibinin başındaki isim olan Mike White’ın Disney+ bünyesinde yer almaya devam edeceği açıklandı.

Peki Disney metaverse’ten umudu kesti mi?

CEO’nun değişmesi, metaverse ekibinin dağıtılması gibi son olaylar bu sorunun cevabının ‘Evet’ olduğuna işaret etse de kesin bir açıklama henüz bulunmuyor. Karar, yeni CEO Bob Iger hakkında da değil. Hatta kendisi, metaverse geleceğine yatkın bir isim olarak biliniyor.

Igor, geçtiğimiz yıl kullanıcıların metaverse uygulamalarında kendi çevrimiçi avatarlarını oluşturmalarını sağlayacak ‘Genies Inc.’ şirketine yatırım yapmış, şirketin yönetim kuruluna da katılmıştı.

Tabii CEO’ların kişisel ilgi alanları, şirketin geleceği için de bir açıklama olamaz. Disney, bu işten çıkarmaları maliyetleri düşürmek için yapsa da ilk etapta metaverse ekibinin seçilmesi, projede şu anlık gelecek görülmediği anlamına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir