Külliye Kılıçdaroğlu’nu yalanladı… Konu: Kürtçe

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün TBMM’de HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile görüşTÜ.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda “bilinmeyen bir dil” diye yazıldığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “TBMM’de kürsüde konuşulur, ‘İngilizce’ yazar parantez içinde, bu söz İngilizcedir, Fransızca söz Fransızcadır vs. Her şey yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe bir cümle geçtiği zaman ‘bilinmeyen bir dil’ deniyor. Ya Allah aşkına bu ülkenin insanlarının vicdanlarına sesleniyorum; TRT’nin TRT Kürdi diye bir kanalı var, yayın yapıyor. Nasıl olurda buraya ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazıyorsunuz? Binlerce yıldır konuşulan bir dili neden ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

KÜLLİYE’DEN YALANLAMA

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği, “Meclis Genel Kurulu tutanaklarında Kürtçe, “bilinmeyen dil” olarak yazılıyor” iddiası doğru değildir.” denildi.

Açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, tutanaklar resmi dil Türkçe ile tutulmaktadır. Türkçe dışında bir cümle veya kelime kullanıldığında, tutanağın metnine yazılmamakta, bir dipnot işareti konularak ‘Hatip Türkçe olmayan kelime veya kelimeler kullanmıştır’ şeklinde dipnot yazılmaktadır. Ancak bu, Kürtçe için özel bir uygulama değildir. İngilizce, Arapça veya İspanyolca için de aynı durum geçerlidir.” ifadelerine yer verildi.

ŞENTOP DA YANIT VERDİ

Mustafa Şentop, Meclis tutanaklarında Kürtçe için ‘bilinmeyen dil’ yazıldığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt vererek “Kürtçe için özel bir uygulama yok. ‘Türkçe olmayan kelime’ yazılıyor” dedi.

AKP’DEN TEPKİ

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM Genel Kurulu tutanaklarında Kürtçe konuşmaların ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazılmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Twitter hesabından yanıt verdi.

Bülent Turan paylaşımında, “Tüm diller azizdir. Meclis’te Kürtçe konuşulduğunda ‘bilinmeyen dil deniyormuş’ Ne demek bu? Resmi dili mi değiştireceksiniz? Konu Kürtçe değil, bkz İngilizce ifademiz tutanağa nasıl geçmiş HDP’nin bile terk ettiği Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iftirasına bakalım 5+2 ne diyecek. Resmi dil dışında, Mecliste konuşulan tüm diller doğal olarak tutanağa, ‘Bu bölümde hatip Türkçe olmayan kelimeler kullandı’ şeklinde yazılır. Yani konu Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği gibi Kürtçe değil tüm dillerdir. Cumhurbaşkanı adayı olan birinin bu yaklaşımı gaf değil net iftiradır. Yazık!” ifadelerini kullandı.

Odatv.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*