Rusya: Ukrayna Moskova’ya İHA ile saldırı düzenledi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkent Moskova ve Moskova bölgesindeki tesislere insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlediğini ileri sürdü.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kiev rejimi, 18 Ağustos Moskova saatiyle 04.00 sularında Moskova ve Moskova bölgesindeki tesislere İHA kullanarak bir terör saldırısı daha gerçekleştirdi. İHA, hava savunma sistemi araçları tarafından vurulduktan sonra uçuş rotasını değiştirdi ve Moskova’daki Krasnopresnenskaya Rıhtımı yakınlarında konut dışı bir binaya düştü” ifadesi kullanıldı.

‘UKRAYNA’YA AİT İNSANSIZ DENİZ ARACI SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNDU’

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, olayda herhangi bir can kaybı ya da yangın meydana gelmediği aktarılırken, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İHA parçasının Moskova’daki Expocenter’in bulunduğu bölgeye düştüğünü, binada önemli bir hasara yol açmadığını kaydetti. Sobyanin, ilk belirlemelere göre olayda yaralanan olmadığını aktardı.

Rusya Savunma Bakanlığı, gece Ukrayna ordusuna ait insansız deniz aracının Karadeniz’de Rus savaş gemilerine başarısız saldırı girişiminde bulunduğunu da iddia etmişti.

ODESA LİMANI’NDAN AYRILAN GEMİ İSTANBUL BOĞAZI’NA ULAŞTI

Öte yandan, Ukrayna’nın güneyindeki Odessa Limanı’ndan ayrılan ‘Joseph Schulte’ adlı konteyner gemisi, İstanbul Boğazı’na ulaştı. Odessa Limanı’ndan hareket eden konteyner yüklü gemi, Karadeniz tarafından İstanbul Boğazı’na saat 06.10’da giriş yaptı. “Joseph Schulte” adlı geminin Ambarlı Limanı’na demirleyeceği öğrenildi.

Rusya’nın 17 Temmuz itibarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilme kararı almasının ardından Ukrayna, Rusya’nın Odesa Limanı’ndaki altyapıyı ve Tuna Nehri üzerindeki limanları hedef aldığını iddia etmiş, Rusya ise Ukrayna güçlerinin Karadeniz’deki liman ve gemilerine insansız deniz araçlarıyla saldırdığını ileri sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x