Bu Şarkının Sırrını Kimse Çözemiyor! Dinleyeni Pamuk Gibi Yapıyor… Ne Sinir Kalıyor, Ne Depresyon!

İş yoğunluğu ve günlük sıkıntılarla başa çıkmak bazen zor olabilir, ancak müziğin gücü sizi sakinleştirmek ve stresten uzaklaştırmak için mükemmel bir çözüm olabilir. Yapılan son araştırmalar, müziğin insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkisini doğruluyor. 157 yetişkin üzerinde yapılan deneyde sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. İşte araştırmadan çıkan sonuçlar…

ABD’li araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, ameliyattan önce “dünyanın en rahatlatıcı şarkısını” çalmanın, hastanın sinirlerini sakinleştirmede ilaç tedavisi kadar faydalı olabileceğini ortaya çıkardı.

Denemedeki hastalara ya midazolam ilacı verildi ya da vücudun bir bölgesini uyuşturmak için anestezi uygulanarak İngiliz ambient grubu Marconi Union’ın “Weightless” şarkısını üç dakika boyunca çaldılar.

Şarkı, 157 kişiyle yapılan araştırmada sakinleştirici olarak iyi performans gösterdi

“Weightless”, 2012 yılında İngiliz grup Marconi Union tarafından özellikle kaygıyı, kan basıncını ve kalp atış hızını azaltmak için yazıldı.

Bir müzik bestecisi ve film yapımcısı gibi kayıt sürecinde ses terapistleriyle birlikte çalışarak “dünyanın en rahatlatıcı şarkısının” kilidini açmak için bilimsel teoriyi birleştirdi.

Şarkı rüya gibi, yumuşak sentezler, dinlendirici melodiler ve piyano, gitar ve doğal ses manzaralarının elektronik örneklerinden oluşan enstrümantasyonla doludur. Şarkı o kadar etkili ki araba kullanırken çalınması tehlikeli sayılıyor.

Araştırmanın arkasındaki grup Mindlab International’a göre bu şarkının gücü, şimdiye kadar test ettikleri diğer şarkılarla karşılaştırıldığında olağanüstü. “Ağırlıksız” kaygıda %65’lik bir azalmaya ve olağan fizyolojik dinlenme oranlarında da %35’lik bir azalmaya neden olur.

Marconi Union’dan Richard Talbot şarkının yayınlanması üzerine şunları söyledi: “Belirli seslerin insanların ruh halini nasıl ve neden etkilediğini öğrenmek için bir terapistle çalışmak büyüleyiciydi. Müziğin gücünü her zaman biliyordum ama daha önce içgüdülerimizi kullanarak yazmıştık.”

Bir BMJ dergisinde yazan Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları, artık müzik türünün ve hastalara nasıl çalındığının sonuçlarda bir fark yaratıp yaratmadığına bakmak istiyor.

MÜZİK TERAPİ İLAÇLARININ YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Araştırma sonuçları, müziğin sinirleri yatıştırmak ve kaygıyı azaltmak konusunda anestezi için kullanılan uyuşturucu ilaçlarla aynı etkiyi gösterdiğini ortaya koydu.

Hakemli bilimsel dergide yer alan makalede, “Bölgesel anestezi öncesinde uyuşturucu ilaç uygulamasına alternatif olarak müzik tıbbı kullanılabilir” ifadelerine yer verildi.

YouTube’ta 102 Milyon izlenmeye sahip olan şarkı, uzman ses terapistleri tarafından Birleşik Krallık’ta piyano, gitar, melodi ve ilahi ezgiler kullanılarak oluşturuldu.

İngiliz Ses Terapisi Akademisi’nin kurucusu Lyz Cooper şarkının oluşturulma aşamasına ilişkin olarak, “Şarkının oluşturulması sırasında, sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinen birçok müzik ilkesinden yararlanıldı ve bu unsurlar da Marconi Union yöntemiyle birleştirdi” denildi.

Uzmanlar, araba kullanırken bu şarkıyı dinlememenizi tavsiye ediyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x