Bu yılın favori destinasyonları uçak bileti, araç kiralama ve otelde İstanbul, otobüs biletinde Ankara oldu

ENUYGUN 2023 seyahat verilerini açıkladıBu yılın favori destinasyonları uçak bileti, araç kiralama ve otelde İstanbul, otobüs biletinde Ankara oldu

 

2023 yılını geride bırakmaya adım adım yaklaşırken Türkiye’nin lider seyahat platformu Enuygun.com, 2023 yılına dair seyahat verilerini açıkladı. Verilere göre bu yıl en çok İstanbul uçak biletleri satıldı, en çok İstanbul’da araç kiralandı ve yine en çok İstanbul’da otel rezervasyonu yapıldı. Otobüs biletinde ise yılın en çok otobüs bileti alınan destinasyonu Ankara oldu.

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Türkiye’nin seyahat sitesi ENUYGUN, yıl bitmek üzereyken 2023 yılına dair detaylı seyahat verilerini açıkladı. Verilere göre İstanbul en çok seyahat edilen destinasyon olurken en çok seyahat edilen dönemse 1,5 gün izin alarak 9 gün tatil yapmanın mümkün olduğu Kurban Bayramı dönemi oldu.

En çok uçak bileti alınan destinasyon yurt içinde İstanbul, yurt dışında Lefkoşa oldu

ENUYGUN’un uçak bileti verilerine göre en çok uçak bileti alınan destinasyon İstanbul oldu. Yıl boyunca satışı yapılan uçak biletlerinin yüzde 29’u İstanbul’a satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor.  En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu. 2023 yılında da vizesiz yerlere ilginin yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Uçak biletlerine dair diğer veriler 2023 yılında uçakla seyahat eden kişilerin yüzde 59’unun erkek olduğunu gösteriyor. Bu yıl uçak ile seyahat edenlerin çoğu 35-45 yaş aralığındayken yolcuların yüzde 82’si tek yön uçak bileti almayı tercih etti. Yılın en ucuz uçak bileti tek kişilik İzmir- Adana rotası için 145 TL’ye alınırken en pahalı uçak biletiyse 110.000 TL’ye İstanbul – Şangay rotası için satın alındı. Yıl boyunca uçak bileti alan kişilerin yüzde 71’i yalnız seyahat etmeyi tercih etti.

ENUYGUN’un uçak bileti verileri arasında ilginç başka veriler de var. 2023 yılı boyunca ENUYGUN’dan uçak bileti alan kullanıcılar toplamda 3.121.951.272 kilometre seyahat etti. Yani uçak bileti satın alan kullanıcılar toplamda dünyanın etrafında 77.903 kere dolaşacak kadar uçtular. Bir başka ilginç veriye göre ENUYGUN bu yıl 35.284 uçağı dolduracak kadar kişiye uçak bileti satışı yaptı. Bu noktadan hareketle günde yaklaşık 100 uçağın ENUYGUN müşterilerine hizmet verdiğini söylemek mümkün.  2023 yılında en çok Ankara otobüs biletleri satıldı

Enuygun.com’un otobüs verileri yıl boyunca en çok Ankara otobüs biletlerinin satıldığını gösteriyor. Verilere göre Ankara’yı İstanbul, İzmir ve Antalya takip ediyor. Otobüs bileti satışlarında yılın en çok tercih edilen rotası İzmir – Esenler olurken en ucuz otobüs biletiyse ENUYGUN’un düzenlediği kampanya kapsamında 1 TL’ye Konya – Kahramanmaraş rotası için satıldı. Veriler otobüsle seyahat etmeyi tercih edenlerin yüzde 55’inin erkek olduğunu gösteriyor.

2023 yılında şehir otellerine talep yüksek oldu

Enuygun.com’un verileri otel satışlarının geçen yıla göre yüzde 120 arttığını gösterirken bu yıl en çok şehir otellerine rezervasyon yapıldığını ortaya koyuyor.  Ekonomik oteller, aile otelleri, spa otelleri ve balayı otelleri yıl boyunca en çok rezervasyon yapılan diğer otel konseptleri olarak öne çıkıyor. Yüzde 60 oranında 2 kişilik otel rezervasyonlarının yapıldığı 2023 yılında, çocuksuz rezervasyonlarsa tüm rezervasyonların yüzde 91’ini oluşturuyor. En pahalı otel rezervasyonu 4 kişilik ve 15 günlük bir Bodrum tatili için 768.000 TL’ye yapılırken en uygun fiyatlı rezervasyonsa tek kişilik ve tek gecelik bir İstanbul seyahati için 100 TL’ye yapıldı. Yılın en uzun otel rezervasyonu Dubai’de 30 günlük bir seyahat içinken en kalabalık rezervasyonsa 9 kişilikti.

2023 yılında en çok Fiat Egea kiralandı

ENUYGUN’un araç kiralama verileriyse bu yıl en çok 40 yaş üstü tüketicilerin araç kiraladığını gösteriyor. 40 yaş üstü kullanıcılar tüm araç kiralayanların yüzde 33’ünü oluşturuyor. En uzun kiralanan araç 154 günlüğüne kiralanırken araç kiralama talebiyse çoğunlukla mobil cihazlardan alınıyor. En çok araç kiralanan yerler sırasıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve İstanbul Havalimanı oldu. Yani 2023 yılında da uçakla seyahat eden kişilerin araç kiralama hizmetinden yararlandığını da söylemek mümkün. En genç araç kiralayan kişinin 19 yaşında olduğu 2023 yılında en çok tercih edilen araçlarsa düz vites ve benzinli araçlar oldu.

Orkun Özkan,’’2023 yılı seyahat açısından verimli bir yıl oldu’’

2023 yılını seyahat açısından değerlendiren ENUYGUN Ticaret Direktörü Orkun Özkan, 2023 yılının sektör açısından verimli bir yıl olduğunu söyledi. Özkan, ‘’ENUYGUN olarak 2023 yılında hizmet verdiğimiz her alanda büyümeyi sürdürdük. Bunda seyahat severlerin yeni yerler keşfetmeye ve tatil yapmaya istekli olmasının önemi büyük’’ dedi. Yılla ilgili önemli konulara değinen Özkan, “2023 yılı, pandeminin ardından dünya ve ülke turizmi için en parlak geçen yıl oldu. Bu yıl önemli konulardan biri iç hat uçak biletlerinde artarak 2.500 TL’ye varan tavan ücretle birlikte hava yollarının uçuşlarını dış hatlara kaydırma eğiliminden genel olarak vazgeçmesi oldu.  Bu sayede yolcularımız yurt içi seyahatleri için koltuk müsaitliği bulma konusunda bu yıl daha şanslıydılar. Bir diğer öne çıkan konu ise yolcularımızın 2023’te artarak vizesiz, hatta pasaportsuz seyahat edebildikleri ülkelere yönelmeleri oldu. Yaşanan vize sorunları ile uğraşmak istemeyen yolcular daha çok KKTC, Azerbaycan, Gürcistan ve Sırbistan gibi ülkelere seyahati tercih ettiler, bu rotalara olan ilginin yüzde 60 gibi yüksek bir seviyede arttığını gözlemliyoruz” dedi.

2024 yılına dair beklentilerini dile getirerek sözlerine son veren Orkun Özkan, ‘’Umuyorum, 2024 yılında hem ülkemizde hem de bölgemizde turizm hareketliliği çok daha fazla yaşanacak. 2023 performansına bakarak gelecek yıl turizm sektöründeki hareketliliğin pandemi öncesi dönemin üzerinde olmasını bekleyebiliriz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x