Gazze’deki hastane saldırısıyla ilgili neler biliniyor?

Filistinli sağlık yetkilileri, Gazze’de El Ehli Hastanesi’ni vuran “İsrail hava saldırısı yüzünden yüzlerce kişinin öldüğünü” açıkladı. Hamas saldırıda 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ise hastanenin “Gazze tarafından fırlatılan ve kısa düşen bir roket tarafından vurulduğunu” savundu.

NETANYAHU ‘BİZ VURMADIK’ DEDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hastanenin vurulmasına Filistin’de bulunan “İslami Cihad’ın başarısız füze atışının” neden olduğunu iddia etti. Netanyahu, sosyal medya hesabından, “İsrail ordusunun operasyonel sistemlerinin yaptığı analiz, Gazze’den teröristlerce roketlerin atıldığını ve El Ehli Hastanesi’nin vurulduğu sırada bu roketlerin bu noktadan geçtiğini gösteriyor” dedi.

Netanyahu, farklı kaynaklardan elde ettikleri delillerin İslami Cihad’ın başarısız füze atışının olaya neden olduğunu gösterdiğini iddia etti.

İSLAMİ CİHAD SUÇLAMALARI REDDETTİ

Reuters, Gazze’nin ikinci en büyük örgütü olan İslami Cihad’ın başarısız füze saldırısı iddiasını reddettiğini bildirdi. Hamas’ın siyasi işler sorumlusu İsmail Haniye ise El Ehli Hastanesi’ne gerçekleştirilen saldırıdan ABD’yi sorumlu tuttu. “ABD’nin İsrail’in saldırganlığına kılıf oluşturduğunu” iddia eden Haniye, Filistinlileri dışarı çıkarak işgalcilere karşı gelmeye, Arapları ve Müslümanları ise İsrail’e karşı protesto düzenlemeye çağırdı.

Diğer yandan İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinlilerin düzenlediği protestolar sırasında bir kişi hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail güçleri tarafından bir protestocunun vurularak öldürüldüğünü belirtti.

YÜZLERCE KİŞİ ENKAZ ALTINDA KALMIŞ OLABİLİR

İçinde kilise bulunan hastaneye yüzlerce kişi sığınmıştı. El Ehli Hastanesi, Gazze kent merkezinde yer alıyor. Yetkililer enkaz altında yüzlerce kişinin olabileceğini söylüyor. Anlikan Kilisesi tarafından fonlanan ve içinde bir de kilise bulunan hastaneye sığınmış halde yüzlerce kişi bulunuyordu.

BBC’ye konuşan hastanenin cerrahı Profesör Hasan Abu Sittah, patlama anında ameliyatta olduğunu anlattı. Sittah hastanenin bir kısmında büyük yangın çıktığını aktardı. BBC’ye isim vermeden konuşan bir başka doktor da hastane kompleksinde saldırı sırasında, 4 bin kadar kişinin sığınmış halde bulunduğunu belirtti.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas, Gazze’deki hastane saldırısı nedeniyle üç günlük yas ilan edildiğini duyurdu. Abbas saldırı için “hastane katliamı” ifadesini kullandı. Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada bayrakların da yarıya indirileceğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x